Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Doktoraty z filozofii w Uniwersytecie Ignatianum (2020-2024)
Doktoraty z filozofii w Uniwersytecie Ignatianum (2020-2024)
Od grudnia 2020 roku do stycznia 2024 roku, czyli przez trzy lata, w UIK aż 12 osób obroniło doktoraty z filozofii, w tym 3 księży (dwóch katolickich z Polski i jeden prawosławny, amerykański duchowny). Średnia więc to 4 doktoraty na rok. Trzech wypromował dr hab. Piotr Duchliński prof. UIK, dwóch wypromował prof. Adam Jonkisz, po jednym – prof. Piotr Mazur, dr hab. Anna Zhyrkova prof. UIK, i o. prof. Stanisław Ziemiański SJ, a także dr hab. Andrzej Gielarowski prof. UIK, filozof z Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa UIK. Dwóch promotorów było z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jeden z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dodatkowo, wielu naszych adiunktów było promotorami pomocniczymi: dr Robert Grzywacz SJ (aż w 3 doktoratach), dr Marcin Podbielski, dr Jarosław Kucharski, dr hab. Carl Humphries.
Warto dać wyobrażenie na temat tego, jakie badania prowadzą nasi doktoranci w swoich dysertacjach. Oto tematy prac doktorskich: „Koncepcja etyki fenomenologicznej Paola Valoriego. Studium analityczno-krytyczne” (warto dodać, że Valori to włoski jezuita, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego, pionier włoskiej fenomenologii). „Filozoficzna koncepcja kultury Romana Ingardena i Karola Wojtyły. Studium analityczno-krytyczne”, „Logos i ethos narodu w myśli Feliksa Konecznego a kontekst współczesny”, „Założenia filozoficzne koncepcji wolności Amartyi Sena. Studium analityczno-krytyczne”, „Solidarność w filozofii Józefa Tischnera i Richarda Rorty'ego. Studium analityczno-porównawcze”, „Chińska filozofia życia i sztuki w myśli Lin Yutanga. Studium kluczowych zagadnień w ujęciu filozofii porównawczej”, „Etyczne aspekty badań nad komórkami macierzystymi”, „Autonomia a inne dobra osoby w psychoterapii. Etyczne normy kodeksowe a uznawane przez psychoterapeutów”, „Argumentacja semantyczna – pojęcie, typy i kryteria poprawności”, „Problem wolności w filozofii Józefa Tischnera. Studium analityczno-krytyczne”, "Time, Number, Order and the Flow of Becoming: Aristotle, Pseudo-Archytas and Lamblichus in Conversation", „Podmiotowość i samo-świadomość we wczesnej filozofii Józefa Tischnera”.
Troska o rozwój nowej kadry naukowej w dyscyplinie filozofia to bardzo ważne zaangażowanie pracowników Instytutu Filozofii. Do obowiązków w Instytucie dochodzą zaangażowania w Radzie ds. Stopni Naukowych UIK, a przede wszystkim w Szkole Doktorskiej. W Szkole w skali roku pracuje średnio 6 pracowników Instytutu Filozofii, w tym 3 z nich tworzy Radę Ścieżki Filozofia, a jeden, dr hab. Piotr Duchliński prof. UIK, jest wicedyrektorem Szkoły. Co ciekawe, dyrektorem Szkoły jest też filozof, prof. Stanisław Gałkowski, który pracuje w Instytucie Nauk o Wychowaniu. W Radzie ds. Stopni jest kolejnych 4 filozofów z Instytutu. W sumie 11 naszych pracowników samodzielnych pełni różne role i funkcje w procesie kształcenia doktorantów.